Vegan Nutella / Веганска нутела

Vegan Nutella
Spoonfull of sinful heaven anyone? I swear you die a little after each taste, so without further ado, I give you its majesty – The Vegan Nutella – creamy and ridiculously tasty. Oh, and don’t forget to pass it on and share the joy!


Ingredients

300 g (2 cups) raw hazelnuts
100 g (2/3 cup) dairy free dark chocolate
2 pkgs vanilla
Pinch of salt
½ cup water*

* Play this completely by feel/taste. Do not use the full ½  cup unless you feel the texture of the nutella requires it.

Directions
Preheat the oven to 200°C (390°F). Line a baking tray with parchment paper and spread the hazelnuts in a single layer. Bake for about 10-15 mins (be careful not to torch them). Remove them from the oven and place them on a cooling rack. After they’ve cooled down a bit, transfer them onto a damp kitchen towel, envelop them in the towel, and roll them to remove the skins. Pick and choose the nuts with the removed skins and separate them from the rest. Repeat the procedure until you’ve removed most of the skins. Don’t worry if you can’t get all the skins off, not that big a deal 🙂

* I used a hand blender to do this, but it was not as easy and you def. need high-speed blender to achieve that creamy nutella consistency. My nutella tastes just like the original one but it lacks the creaminess 😦

So, after you puree the hazelnuts, melt the chocolate in a double boiler and add it to the nuts. Add the 2 pkgs of vanilla and the salt. Blend slowly adding water until you achieve the desired consistency. And voila, you have nutella 🙂

Very important: Coffee worshipers, has anyone of you tried adding some to nutella? I took ½ cup nutella from the full batch and added a tsp of espresso in it. Oh joy! Highly recommend it!

One love,
D
—————————————————————————————————–

Има заинтересирани за лажичка полна грешна рајска среќа? Верувајте ми кога ви кажувам дека по малку ќе умирате со секој залак. Затоа, без да ве измачувам повеќе ви го претставувам нејзиното височество – веганската нутела – кремаста и невозможно вкусна. Не заборавајте да просветлите и други со оваа радост!


Состојки

300 г (2 шолји) живи лешници
100 г (2/3 шолја) веганско темно чоколадо
2 пакетчиња ванилин шеќер (ако сакате ставете есенција)
Прстофат сол
½ шолја вода*

* Внимавајте со количината на водата. Воопшто не мора да ја искористите целата половина шолја. Искористете доволно за да ја нагодите текстурата на нутелата и пазете да не претерате.

Подготовка
Рерната загрејте ја на 200°C. Обложете плех со хартија за печење и распоредете ги живите лешници во еден слој. Печете ги околу 10-15 минути (внимавајте да не ги гламјосате!). Извадете ги од рерна и оставете малку да се подоладат, па префрлете ги врз влажна и чиста кујнска крпа. Крпата убаво преклопете ја да нема отвори и силно тријте ги лешниците за да ги излупите. По првото триење тргнете ги тие што се убаво излупени и постапката продолжете ја со останатите, ама не се убивајте 🙂 ништо страшно ако не можете да ги извадите сите лушпи 🙂 Немојте саат време да триете лешници. 5 минути е повеќе од доволно.

* Јас користев рачен блендер и не ми беше баш лесно да ја постигнам таа кремаста текстура својствена за нутела 😦 Препорачувам да се користи појак блендер ако ви е важна текстурата. Вкусот и вака и така е божествен 🙂

Откако ќе ги сомелете лешниците, чоколадото стопете го во двоен сад и додајте го во нив заедно со ванилата и солта. Додајте малку вода и почнете да блендирате. Во текот на блендирањето продолжете да додавате вода според потреба додека не ја постигнете посакуваната текстура. Во зависност од блендерот за некои дваесетина минути ќе имате нутела 🙂

Многу важно: Обожавачи на кафе, дали сте се обиделе некогаш да ставите кафе во нутела? Јас земав ½ шолја нутела од вкупната смеса и во неа додадов едно мало лажиче еспресо. Радости! И топло препорачувам!

Со љубов,
Д

3 Comments Add yours

 1. veganneeds says:

  I love your blogs!!! I just started following you, please follow me back 🙂 I have a vegan lifestyle blog! cheers http://www.veganneeds.com

  1. edenmkorg says:

   Thanks, Vegan Needs! I just took a look at your blog, some wonderful stuff there! Following you!
   ❤ Dragana

   1. veganneeds says:

    🙂 thank you, happy to be connecting 😀

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s