Vegan Tiramisu / Веганско тирамису

VeganTiramisu
(Serves 3) / (За 3 лица)

As you all know, I’m an activist and founder of an Animal and Environment Protection Association, and at the end of last month (September 27 to be more precise) we organized the first ever Vegan Picnic in Macedonia. It was called Skopje VeggiePicnic. Despite the cloudy weather (not that good a side when it comes to picnic meals) we had over 300-400 people and we managed to gather a lot of funds for strays. Yaaaaaaaaaaaaay! Aside from this benefit, we also taught the visitors (many of them still meat-eaters, or at least vegetarian) that you could make an amazing tiramisu without a single animal-sourced ingredient. Still suspicious? We had a competition at the Picnic, it was called the Vegan Cook-Off and the participants competed in preparing the best vegan tiramisu. Meat-eating members of the audience tasted the entries and awarded 1, 2, and 3 place. I present you here the winner recipe with some alterations/additions of my own.

Hint: Please bear in mind that the cashew cream will not taste or feel like dairy cream if it is not made in a high-speed blender. When I started eating vegan I made this mistake and it costed me renouncing cashew cream altogether (until now). You cannot achieve the same taste using a(n) hand (immersion) blender and such. You have to use a high-speed blender. If you don’t own one, borrow it from a friend that does. Believe me that it will be worth your while.

Ingredients
250 g cashew nuts (soaked overnight)
1 cup (250 ml) water
4 Tbsp brown sugar
2 pkgs vanilla scented sugar
60 g vegan butter
½ lemon (squeezed)
½ cup (125 ml) fresh made espresso with 2 Tbsp rum
150 g vegan biscuits
1 ½ Tbsp raw unsweetened cocoa for dusting

Directions
Thoroughly wash the cashews and soak them overnight. Then place them in a high-speed blender with 1 cup of water.

Separately using a mixer, mix the butter with the sugar and the vanilla. Place this batter in the cashew mixture, add the lemon juice and blend everything until smooth.

Soak the biscuits in the coffee/rum mixture and start placing them in a rectangular vessel, dimensions 14(w)x21(l)x6(h) cm. As soon as you finish with the first layer of coffee/rum soaked biscuits add 1/3 of the cashew cream. Repeat the procedure 3 times. Dust with the raw cocoa and place in the fridge for 1 hr or in the freezer for 30 mins.

Serve cold with a nice warm cup of espresso.

One love,
D
————————————————————————————–
Како што веќе знаете, активист сум и основач на Здружение за заштита на животни и животна средина и на крајот на минатиот месец (поточно на 27 септември), го организиравме првиот вегански пикник во Македонија – Скопје ВегеПикник. И покрај облачното време (што не е баш добар гарнир за излетска храна) имавме околу 300-400 посетители и успеавме да собереме доста средства за бездомните животни. Јухуууууууууу! Освен оваа придобивка, исто така, ги научивме и посетителите (од кои најголемиот дел беа месојадни или барем вегетаријанци) дека превкусно тирамису може да се направи и без ниедна состојка од животинско потекло. Сѐ уште не сте баш уверени? На Пикникот имавме натпревар, се викаше Vegan Cook-Off. Учесниците се натпреваруваа во подготвување на најубаво веганско (посно) тирамису. Избравме жири од публиката составено од луѓе што сѐ уште јадат месо. Тие ги пробуваа јадењата од натпреварувачите и доделија прво, второ и трето место. Со вас денес го споделувам победничкиот рецепт со неколку мои измени/дополнувања.

Совет: Ве молам имајте на ум дека кремот од индиски ореви нема да има ни вкус ни текстура како млечен крем ако не го направите во моќен блендер. Кога почнав да се хранам вегански ја направив оваа грешка и поради тоа се имав откажано од кремот од индиски ореви (сѐ досега). Нема да го постигнете истиот вкус ако користите рачен или некој друг обичен блендер. Мора да користите моќен блендер. Ако самите немате, позајмете од некој што има. Верувајте ми дека разликата е огромна и навистина ќе ви се исплати во однос на крајниот резултат.

Состојки
250 г. индиски ореви (искиснати преку ноќ)
1 шолја (250 мл) вода
4 г. лаж. кафеав шеќер
2 пак. ванилин шеќер
60 г. вегански путер
½ лимон (исцеден сок)
½ шолја (125 мл) свежо еспресо со 2 г. лаж. рум
150 г. посни бисквити („Плазма“)
1 ½ гол. лаж. какао за наросување

Подготовка
Индиските се киснат преку ноќ. Се блендираат со 1 шолја вода. Путерот се миксира со 4 големи лажици кафеав шеќер и со ванилиниот шеќер. Смесата со путерот се додава во блендерот со индиските ореви и се додава исцедениот сок. Се бленда заедно сè.

Бисквитите се потопуваат во кафето и се редат во правоаголен сад (ш)14х(д)21х(в)6. Се реди еден ред и се става врз него крем. Така трипати и најгоре се наросува какао. Се остава во фрижидер да се стегне околу 1 час (или во замрзнувач ½ час).

Послужете ладно со шолја топло еспресо.

Со љубов,
Д

Advertisements

Flaky French Tart / Француски тарт

(Serves 6) / (за 6 лица)
Image

I made this tart with the same dough I used to make the Pizza Colorata. I’ll write the procedure and ingredients here again, just in case 🙂

Ingredients

Dough
1 1/3 cups lukewarm water
2 tsp dry yeast
3 cups T55 flour
1/2 cup organic corn flour
1 Tbsp agave syrup
1 tsp salt
2 Tbsp unrefined oil

Topping
2 large sized sour apples, sliced into very fine wedges
6 Tbsp unrefined brown sugar
2 pkg (20 g / 0.7 oz) vanilla powdered sugar
1/3 tsp allspice
2 tsp cinnamon
4 Tbsp plant-based milk

Directions
*Makes 2 tarts

For the dough
Mix the yeast and water in a bowl. Leave for 5 minutes, and then add the agave, salt, oil, and flour. Mix until you have a smooth dough. If dough is sticky add a little bit more flour, Tbsp by Tbsp. You have to be very careful not to toughen up the dough.
Cover with a plastic wrap and let it rise for about one hour at room temp. Divide the dough in two. Line a baking tray with parchment paper and press the dough with your fingers to form a large layer. The dough layer should be really thin.

For the topping
Put the sugar, vanilla powder, cinnamon, and allspice in a cup. Mix well. Add the milk and stir vigorously until a gooey paste forms. Divide it in half. Stab the dough with a fork sporadically and smear the paste over it leaving a tsp behind. Repeat the procedure with the second dough.

Wash and peel the apples (if you must, and if not buying organic) and cut them into wedges. Divide them in half. Spread one half evenly over the first dough and drizzle the remaining cinnamon and allspice syrup. Repeat with the second dough.

Bake in a 450ºF preheated oven for 12-15 minutes. Be sure to check it often so it doesn’t burn.

One love,
D
————————————————————————————————————————————————————————

Овој десерт го направив со истото тесто што го користев за Разнобојната пица. Сепак и овде ќе ја напишам целата процедура и потребните состојки. За секој случај 🙂

Состојки

За тестото
1 1/3 шолја млака вода
2 мали лажички сув квасец
3 шолји пекарско брашно T550
1/2 шолја органско пченкарно брашно
1 голема лажица сируп од агава
1 мала лажичка сол
2 големи лажици нерафинирано масло

За филот
2 големи кисели јаболка, исечкани на тенки полумесечинки
6 големи лажици нерафиниран кафеав шеќер
2 пакетчиња (20 г) ванилин шеќер
1/3 мала лажичка пименто
2 мали лажички цимет
4 големи лажици растително млеко

Подготовка
*Излегуваат две дози

Тесто
Земете длабок сад и во него измешајте ги квасецот и водата. Оставете така пет минути, а потоа додајте сируп од агава, сол, масло и брашно. Месете додека не добиете изедначено меко тесто. Ако тестото ви е премногу лепливо додајте уште малку брашно, но внимавајте да додавате лажица по лажица за да не го направите премногу тврдо.
Вратете го тестото во садот, завиткајте го со целофан и оставете да стаса околу еден час на собна температура. Поделете го на два дела. Oбложете плех за печење со мрсна хартија и тестото притискајте го со прстите за да направите голема кора. Кората треба да биде многу тенка.

Фил
Земете една шолја и во неа убаво измешајте ги шеќерот, ванилата, циметот и пиментото. Додајте го и млекото и мешајте силно додека не добиете убава паста. Поделете ја на половина. Избоцкајте го тестото со виљушка на повеќе места и премачкајте го со пастата, но зачувајте една лажичка. Истото направете го и со второто тесто.

Измијте ги јаболката и излупете ги (ако морате и ако не користите органски). Исечкајте ги на тенки полумесечинки. Поделете ги на два дела. Едната половина распределете ја на првото тесто и попрскајте со остатокот од пастата со цимет и пименто. Направете го истото и со второто тесто.

Печете околу 12-15 минути во рерна претходно загреана на 220ºС. Проверувајте почесто и не дозволувајте да изгори.

Со љубов,
Д

Warm Winter Balls / Топли зимски топчиња

(Serves 10-15) / (за 10-15 лица)
Image

Hello friends, sorry for not being able to post these last couple of days, but it has been rather hectic here. I am volunteering at an animal protection organization and there was this cat that got hit by a car Tuesday evening. It wasn’t until today that we finally found a foster home for her, the girl taking care of her is a nurse plus she loves animals. We believe she is in good hands. You can find her full story here.

So I have to publish four more posts (besides this one) so I can catch up on the time I’ve lost. I hope you don’t mind I cheat a little with the dates :). It is a good way for me to keep track of my posts and deliver my promise – 365 days and 365 mind blowing vegan recipes. Continue reading