Vegan Tiramisu / Веганско тирамису

VeganTiramisu
(Serves 3) / (За 3 лица)

As you all know, I’m an activist and founder of an Animal and Environment Protection Association, and at the end of last month (September 27 to be more precise) we organized the first ever Vegan Picnic in Macedonia. It was called Skopje VeggiePicnic. Despite the cloudy weather (not that good a side when it comes to picnic meals) we had over 300-400 people and we managed to gather a lot of funds for strays. Yaaaaaaaaaaaaay! Aside from this benefit, we also taught the visitors (many of them still meat-eaters, or at least vegetarian) that you could make an amazing tiramisu without a single animal-sourced ingredient. Still suspicious? We had a competition at the Picnic, it was called the Vegan Cook-Off and the participants competed in preparing the best vegan tiramisu. Meat-eating members of the audience tasted the entries and awarded 1, 2, and 3 place. I present you here the winner recipe with some alterations/additions of my own.

Hint: Please bear in mind that the cashew cream will not taste or feel like dairy cream if it is not made in a high-speed blender. When I started eating vegan I made this mistake and it costed me renouncing cashew cream altogether (until now). You cannot achieve the same taste using a(n) hand (immersion) blender and such. You have to use a high-speed blender. If you don’t own one, borrow it from a friend that does. Believe me that it will be worth your while.

Ingredients
250 g cashew nuts (soaked overnight)
1 cup (250 ml) water
4 Tbsp brown sugar
2 pkgs vanilla scented sugar
60 g vegan butter
½ lemon (squeezed)
½ cup (125 ml) fresh made espresso with 2 Tbsp rum
150 g vegan biscuits
1 ½ Tbsp raw unsweetened cocoa for dusting

Directions
Thoroughly wash the cashews and soak them overnight. Then place them in a high-speed blender with 1 cup of water.

Separately using a mixer, mix the butter with the sugar and the vanilla. Place this batter in the cashew mixture, add the lemon juice and blend everything until smooth.

Soak the biscuits in the coffee/rum mixture and start placing them in a rectangular vessel, dimensions 14(w)x21(l)x6(h) cm. As soon as you finish with the first layer of coffee/rum soaked biscuits add 1/3 of the cashew cream. Repeat the procedure 3 times. Dust with the raw cocoa and place in the fridge for 1 hr or in the freezer for 30 mins.

Serve cold with a nice warm cup of espresso.

One love,
D
————————————————————————————–
Како што веќе знаете, активист сум и основач на Здружение за заштита на животни и животна средина и на крајот на минатиот месец (поточно на 27 септември), го организиравме првиот вегански пикник во Македонија – Скопје ВегеПикник. И покрај облачното време (што не е баш добар гарнир за излетска храна) имавме околу 300-400 посетители и успеавме да собереме доста средства за бездомните животни. Јухуууууууууу! Освен оваа придобивка, исто така, ги научивме и посетителите (од кои најголемиот дел беа месојадни или барем вегетаријанци) дека превкусно тирамису може да се направи и без ниедна состојка од животинско потекло. Сѐ уште не сте баш уверени? На Пикникот имавме натпревар, се викаше Vegan Cook-Off. Учесниците се натпреваруваа во подготвување на најубаво веганско (посно) тирамису. Избравме жири од публиката составено од луѓе што сѐ уште јадат месо. Тие ги пробуваа јадењата од натпреварувачите и доделија прво, второ и трето место. Со вас денес го споделувам победничкиот рецепт со неколку мои измени/дополнувања.

Совет: Ве молам имајте на ум дека кремот од индиски ореви нема да има ни вкус ни текстура како млечен крем ако не го направите во моќен блендер. Кога почнав да се хранам вегански ја направив оваа грешка и поради тоа се имав откажано од кремот од индиски ореви (сѐ досега). Нема да го постигнете истиот вкус ако користите рачен или некој друг обичен блендер. Мора да користите моќен блендер. Ако самите немате, позајмете од некој што има. Верувајте ми дека разликата е огромна и навистина ќе ви се исплати во однос на крајниот резултат.

Состојки
250 г. индиски ореви (искиснати преку ноќ)
1 шолја (250 мл) вода
4 г. лаж. кафеав шеќер
2 пак. ванилин шеќер
60 г. вегански путер
½ лимон (исцеден сок)
½ шолја (125 мл) свежо еспресо со 2 г. лаж. рум
150 г. посни бисквити („Плазма“)
1 ½ гол. лаж. какао за наросување

Подготовка
Индиските се киснат преку ноќ. Се блендираат со 1 шолја вода. Путерот се миксира со 4 големи лажици кафеав шеќер и со ванилиниот шеќер. Смесата со путерот се додава во блендерот со индиските ореви и се додава исцедениот сок. Се бленда заедно сè.

Бисквитите се потопуваат во кафето и се редат во правоаголен сад (ш)14х(д)21х(в)6. Се реди еден ред и се става врз него крем. Така трипати и најгоре се наросува какао. Се остава во фрижидер да се стегне околу 1 час (или во замрзнувач ½ час).

Послужете ладно со шолја топло еспресо.

Со љубов,
Д

Advertisements

Flaky French Tart / Француски тарт

(Serves 6) / (за 6 лица)
Image

I made this tart with the same dough I used to make the Pizza Colorata. I’ll write the procedure and ingredients here again, just in case 🙂

Ingredients

Dough
1 1/3 cups lukewarm water
2 tsp dry yeast
3 cups T55 flour
1/2 cup organic corn flour
1 Tbsp agave syrup
1 tsp salt
2 Tbsp unrefined oil

Topping
2 large sized sour apples, sliced into very fine wedges
6 Tbsp unrefined brown sugar
2 pkg (20 g / 0.7 oz) vanilla powdered sugar
1/3 tsp allspice
2 tsp cinnamon
4 Tbsp plant-based milk

Directions
*Makes 2 tarts

For the dough
Mix the yeast and water in a bowl. Leave for 5 minutes, and then add the agave, salt, oil, and flour. Mix until you have a smooth dough. If dough is sticky add a little bit more flour, Tbsp by Tbsp. You have to be very careful not to toughen up the dough.
Cover with a plastic wrap and let it rise for about one hour at room temp. Divide the dough in two. Line a baking tray with parchment paper and press the dough with your fingers to form a large layer. The dough layer should be really thin.

For the topping
Put the sugar, vanilla powder, cinnamon, and allspice in a cup. Mix well. Add the milk and stir vigorously until a gooey paste forms. Divide it in half. Stab the dough with a fork sporadically and smear the paste over it leaving a tsp behind. Repeat the procedure with the second dough.

Wash and peel the apples (if you must, and if not buying organic) and cut them into wedges. Divide them in half. Spread one half evenly over the first dough and drizzle the remaining cinnamon and allspice syrup. Repeat with the second dough.

Bake in a 450ºF preheated oven for 12-15 minutes. Be sure to check it often so it doesn’t burn.

One love,
D
————————————————————————————————————————————————————————

Овој десерт го направив со истото тесто што го користев за Разнобојната пица. Сепак и овде ќе ја напишам целата процедура и потребните состојки. За секој случај 🙂

Состојки

За тестото
1 1/3 шолја млака вода
2 мали лажички сув квасец
3 шолји пекарско брашно T550
1/2 шолја органско пченкарно брашно
1 голема лажица сируп од агава
1 мала лажичка сол
2 големи лажици нерафинирано масло

За филот
2 големи кисели јаболка, исечкани на тенки полумесечинки
6 големи лажици нерафиниран кафеав шеќер
2 пакетчиња (20 г) ванилин шеќер
1/3 мала лажичка пименто
2 мали лажички цимет
4 големи лажици растително млеко

Подготовка
*Излегуваат две дози

Тесто
Земете длабок сад и во него измешајте ги квасецот и водата. Оставете така пет минути, а потоа додајте сируп од агава, сол, масло и брашно. Месете додека не добиете изедначено меко тесто. Ако тестото ви е премногу лепливо додајте уште малку брашно, но внимавајте да додавате лажица по лажица за да не го направите премногу тврдо.
Вратете го тестото во садот, завиткајте го со целофан и оставете да стаса околу еден час на собна температура. Поделете го на два дела. Oбложете плех за печење со мрсна хартија и тестото притискајте го со прстите за да направите голема кора. Кората треба да биде многу тенка.

Фил
Земете една шолја и во неа убаво измешајте ги шеќерот, ванилата, циметот и пиментото. Додајте го и млекото и мешајте силно додека не добиете убава паста. Поделете ја на половина. Избоцкајте го тестото со виљушка на повеќе места и премачкајте го со пастата, но зачувајте една лажичка. Истото направете го и со второто тесто.

Измијте ги јаболката и излупете ги (ако морате и ако не користите органски). Исечкајте ги на тенки полумесечинки. Поделете ги на два дела. Едната половина распределете ја на првото тесто и попрскајте со остатокот од пастата со цимет и пименто. Направете го истото и со второто тесто.

Печете околу 12-15 минути во рерна претходно загреана на 220ºС. Проверувајте почесто и не дозволувајте да изгори.

Со љубов,
Д

Vegan Bajadera / Посна бајадера

(Serves 15) / (за 15 лица)
Image

It’s been a while since I posted something sweet, huh? Well this traditional Croatian recipe will blow your mind! It’s a high-end dessert – incredibly rich and I bet you won’t be able to eat past the third piece (OK fifth :)) no matter how insatiable your sweet tooth is! This is another regular at Macedonian Saint Patron’s Day. Remember the Olivier Salad a feast table cannot go without. Well this is its sweet counterpart.

Ingredients
2 1/2 cups (500 g) unrefined brown sugar
2/5 cup (100 ml) water
1 cup + 2.5 Tbsp / 7 oz. (200 g) dark chocolate
3 cups (300 g) walnuts, ground
3 cups (300 g) vegan biscuits, ground
1 cup / 8 oz. (250 g) vegan butter
5 Tbsp any plant based milk (preferably almond or hazelnut)
1 Tbsp unrefined oil

Directions
Place the sugar in a pot and add the water. Bring to a boil stirring constantly. If the batter is too thick add some more water, 1 Tbsp at a time (but not more than 3 Tbsp total). Now add the butter to the water and sugar, stir until it dissolves. Add the ground walnuts and biscuits. Mix until a smooth batter is formed. Divide it into three equal parts. Take 2/3 of the batter and add half of the dark chocolate, but melt it first! Mix until well combined and set aside. This is your dark batter, and the remaining 1/3 is the light batter.

Take a rectangle baking pan and line it with parchment paper. Grease the paper with a butter stick or oil (if you’re out of butter). Put in the dark batter and spread it evenly. The surface should be flat. Now add the light batter and spread that evenly too. Again, flat surface! It would be best if you could leave the pan in a cold place. Fridge maybe? Even freezer? Anyway, this is only optional and you can totally leave it at room temp. while preparing the frosting.

In a double boiler melt the remaining half of the dark chocolate with the milk and the oil. Pour over the white batter and let it cool for about 20-30 minutes. Place in fridge for at least a few hours or overnight. Next day cut in cuboids and serve cold with favorite vegan coffee. I loooooooooooove cold chocolate!

One love,
D
————————————————————————————————————————-
Одамна не сум постирала нешто благо, м? Тогаш овој традиционален хрватски рецепт е добредојден, нели? Бајадерата е елегантен десерт – има исклучително богат вкус и сигурна сум дека нема шанси да изедете три парчиња (добро, пет :)) без оглед колку и да сте незаситни од благо! И бајадерата како и Руската салата е неизбежен дел од нашите прослави, а особено од славите.

Состојки
500 г нерафиниран кафеав шеќер
100 мл вода
200 г темно чоколадо
300 г ореви, мелени
300 г посни бисквити, мелени
*Од неодамна и Плазма имаат линија посни бисквити, што имаат ист вкус како и обичните
250 г вегански путер
5 големи лажици какво било растително млеко (пожелно е од бадеми или лешници)
1 голема лажица нерафинирано масло

Подготовка
Ставете го шеќерот во тенџере и додајте му ја водата. Мешајте постојано додека не зоврие. Ако смесата ви се чини премногу густа додајте уште вода, но внимавајте да додавате постепено по 1 супена лажица (не додавајте повеќе од 3 супени лажици). Штом шербетот е готов додајте го путерот и мешајте додека цел не се растопи. Потоа додајте ги мелените бисквити и ореви и мешајте додека не добиете хомогена смеса. Смесата поделете ја на три еднакви делови. Во 2/3 ставете 100 г чоколадо претходно стопено. Мешајте додека не се соединат убаво состојките и тргнете настрана. Ова ќе ви биде темната смеса, а останатата 1/3 е светлата смеса.

Земете правоаголно тавче за печење и обложете го со мрсна хартија. Хартијата дополнително намрсете ја со путер или со масло. Ставете ја прво темната смеса и убаво и еднакво распоредете ја по дното на тавчето. Површината треба да биде мазна. Сега ставете ја и светлата смеса одозгора и распоредете ја еднакво. Повторно површината треба да биде мазна. Најдобро е тавчето веднаш да го ставите во фрижидер додека ја подготвувате глазурата. Ако сакате може да го ставите и во замрзнувач, но може и да го оставите на собна температура. Нема ништо страшно да се случи.

Ставете ги преостанатите 100 г темно чоколадо во тенџере над врела вода, заедно со млекото и маслото. Мешајте додека чоколадото целосно не се стопи. Прелијте ја бајадерата во тавчето и оставете на собна температура околу 20-30 минути. Потоа префрлете ја бајадерата во фрижидер и оставете ја преку ноќ. Наредниот ден исечете ја на квадари и послужете ја со омиленото незасладено кафе. Јас обожааааааааааааааавам ладно чоколадо, а вие?

Со љубов,
Д