Falafel / Фалафел

(Yields 20 burgers) / (за 20 ќофтиња)
Falafel

I’m a philologist, so it’s only natural that I waste c.a. half an hour trying to find the right spelling of the word ‘falafel’. Even though Oxford dics list it primarily as ‘felafel’ with ‘falafel’ as an alternate spelling, Arabs beg to differ. They don’t have the short ‘e’ vowel in their language, so the right transliteration of this wonderful Mediterranean dish would be with an ‘a’. I bet my falafel someone can make a paper out of this one 🙂

Now, let’s get back to the cooking. Falafel is an all-time favorite for vegans. It’s a veggie-based burger, what more could a vegan ask for! This version here is not the original oriental version, but it’s still worth a try. The first time I tried making falafel was a long time ago. Me and bf tried to fry it and it was not fun, not fun to eat either, waaaaaaaaaaaaay too greasy! That’s why this time we used another recipe and baked it, although I think this would have turned out pretty awesome even if we fried it. Feel free to share your favorite version of falafel!

Ingredients
1 cup chickpeas
1 Tbsp baking soda
1 extra large red onion (or 2 large ones)
3 large sized garlic cloves
2 medium sized carrots
1 small ginger
1/4 cup celery root, diced
1 small parsnip
6 kale stems or 1 leaf
If you’ve been making kale chips you’ll end up with a bunch of stems that you might want to throw away. I’m known for not wasting any food, so I just refrigerated the stems and used them for the falafel. However, if you have no intention of using them in the next couple of days, freeze them and then add them to soups and other recipes that call for leafy greens.
1/2 bunch fresh parsley
Hint: Mince the parsley as fine as you can before adding it to a food processor, otherwise it may just coil on the blade and not get into the remaining mixture.
Vegeta
Noktec
Sumac
Basil
Oregano
Mixed pepper, freshly ground
Paprika
3 Tbsp mustard
Salt (if you really need it)
Unrefined oil

Directions
Place the chickpeas in a pot with a generous amount of water, a Tbsp of baking soda, and a couple of bay leaves. Leave it overnight. Take a large bowl the next day and thoroughly wash and dice all the remaining ingredients in it. Rinse the chickpeas and discard the bay leaves. Throw the chickpeas in a food processor. Process until smooth. If you’re using a high power processor or a hand blender add all the remaining ingredients in the chickpea paste at this point. If you’re using a less powerful machine blend the remaining ingredients separately and only after they turn into a fine paste you can mix them up with the chickpea paste. Add spices to taste, try for salt and start forming patties.

Line a baking tray with some parchment paper and place the patties on it. Drizzle with oil and bake in a 480ºF (250ºC) preheated oven for about 20-30 mins, or until they turn golden brown. Depending on your oven you might need to turn them over half way through just so they be equally cooked on both sides. Skip to the ‘Sauces, spreads, and dips’ section and find the perfect topping. Enjoy!

One love,
D
————————————————————————————————————————————————-

Филолог сум така што сосема е нормално што изгубив речиси половина час за да ја најдам правилната ортографија (и изговор) на зборот „фалафел“. Иако во најрелевантните речници зборот е напишан „фелафел“, со тоа што „фалафел“ е додаден како алтернативен начин за изговарање/пишување, Арапите не се согласуваат со тоа. Во арапските јазици го нема кусиот вокал „е“, така што правилна ортографија и изговор на овој прекрасен медитерански специјалитет е со „а“. Се кладам во цела тура фалафел дека тука има материјал за статија 🙂

А сега да се вратиме на готвењето. Фалафелот е едно од најомилените јадења на веганите. Плескавица од зеленчук, што повеќе може да посака еден веган! Верзијата од овој рецепт не е оригиналната ориентална верзија, но сепак вреди да се проба. Поминати се години од првиот пат кога јас и М се обидовме да правиме фалафел. Земавме да го пржиме и не излезе ич убаво, толку беше мрсен што на човек му стануваше тешко само ако го погледне, а не па да го јаде! Затоа овојпат решивме да го печеме, иако, нешто ми кажува дека според овој рецепт фалафелот ќе беше супер дури и да го пржевме. Слободно споделете го својот омилен рецепт за фалафел во коментарите!

Состојки
1 шолја наут
1 голема лажица сода бикарбона
1 многу голема главица црвен кромид (или две големи)
3 големи чешниња лук
2 средно големи моркова
1 мал ѓумбир
1/4 шолја корен од целер, исечкан на коцки
1 мал пашканат
6 централни рачки од листови кељ или еден лист
Ако деновиве сте правеле чипс од кељ ви останале многу рачки од листовите и сигурно сакате да ги фрлите. Позната сум по тоа што мразам да фрлам храна, па затоа наместо да ги фрлам, јас рачките си ги ставив во фрижидер и еве денес во фалафелот. Но, ако немате намера да ги искористите во скоро време (т.е. во наредните неколку дена) смрзнете ги и после тоа можете да ги ставите во супи или во кое било друго јадење за кое е потребен листест зеленчук.
1/2 китка свеж магдонос
Совет: Колку што можете поситно исечкајте го магдоност пред да го додавате во остатокот од смесата, затоа што многу лесно се намотува околу сечилата, било да користите рачен блендер или обичен.
Вегета
Ноктец
Сумак
Босилок
Оригано
Шарен бибер, свежо измелен
Црвена пипер
3 големи лажици сенф
Сол (ако навистина морате)
Нерафинирано масло

Подготовка
Наутот ставете го во поголемо тенџере со многу вода, една голема лажица сода бикарбона и неколку ловорови листови. Оставете го преку ноќ.

Наредниот ден земете голем и длабок сад, измијте ги убаво сите останати состојки, исечкајте ги ситно и додајте ги во садот. Фрлете ги ловоровите листови, наутот исплакнете го и ставете го во блендер додека не се претвори во кремаста смеса. Ако користите моќен обичен блендер или рачен блендер можете останатите состојки веднаш да ги додадете во пастата од наут. Но ако имате помалку силен блендер, останатите состојки измиксирајте ги одделно и сѐ додека не станат како паста не ги соединувајте со пастата од наут. Додајте ги зачините, измешајте убаво и пробајте дали е смесата добра на сол.

Обложете плех за печење со мрсна хартија, формирајте плескавици од смесата и редете ги. Попрскајте со масло и печете во рерна загреана на 250ºC околу 20-30 минути, односно додека не поруменат. Во зависност од рерната можно е да треба некаде по првите 10 минути да ги превртите плескавиците за да се направат еднакво и од двете страни. Скокнете до делот ‘Sauces, spreads, and dips’ (Сосови, намази и макала) и најдете си го она што совршено ќе ви оди со овој специјалитет. Уживајте!

Со љубов,
Д

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s