Potato Boats with Steamed Broccoli / Чамчиња од компири со барена брокула

(Serves 2) / (за 2 лица)
Image

There are times when I just stare at the fridge with no idea what to eat and everything seems old and boring (everybody familiar with this feeling say aye!). And then I remember that having fun with your food is what makes it more edible, so I decided to have fun. Care to join?

Ingredients
3 large sized potatoes, halved
5 large sized oyster mushrooms, finely cubed
2 large sized garlic cloves, finely chopped
2 Tbsp mustard
1 tsp chili powder
*I went a little overboard (pun def. intended :)) with the chili, and I put more than 1 tsp. If you prefer hot food, by all means add more than 1 tsp.
4 Tbsp nutritional yeast
Salt
Mixed pepper, freshly ground
Unrefined oil, for frying
2 cups broccoli, chopped

Directions
Wash the potatoes thoroughly and cut them in half, lengthwise. Do not remove the skins! Put them in a large pot of salty water. They should be almost done when you remove the pot from stove. You should be careful at this point because leaving them for too long may cause them to fall apart, and you don’t want useless boats, do you?

While the potatoes are cooking, thoroughly wash and chop the garlic and the mushrooms. Take a frying pan and put enough oil just to cover the bottom. Place the chopped garlic inside and fry using a wooden spoon. Do not let it go brown! Fry until tender, then add the mushrooms and salt and pepper to taste. Mix with the wooden spoon until the water from the mushrooms evaporates. Set aside.

Remove the potatoes from stove and drain the water. Line a baking sheet with parchment paper and transfer the potatoes on it using two Tbsp. If the potatoes are wobbly and won’t stand upright, slice from the bottom to make them more stable. Using the same spoons scrape the middle out of each potato, but leave some of the potato on the skin. Put the scraped potatoes in a separate bowl and purée them using a fork.

Add the purée in the pan with the fried garlic and mushrooms. Add the remaining ingredients and stir until well combined. Take a Tbsp and fill the potato gaps with the mixture. Place the baking sheet in a 480°F preheated oven. Take them out after 10-15 mins or until they turn golden brown.

Put the broccoli in a pot of boiling salted water and cook for 2-3 minutes. You can also do this with a steamer, but I didn’t have one at the moment.

Take the potatoes out of the oven and garnish with the broccoli. We had this meal with a radish salad seasoned with barrique apple cider and some EVOO. D-e-l-i-c-i-o-u-s!

One love,
D
————————————————————————————————————————-
Има денови кога едноставно зјапам во фрижидерот и немам поим што да јадам, сѐ ми изгледа досадно и невкусно (нека кренат два прста сите на кои им се случило ова!). И потоа одеднаш ќе ми текне дека ако си ја направиш храната интересна ќе ти биде поубава за јадење. И така одлучив да си играм. Ќе ми се придружите?

Состојки
3 големи компири, пресечени на половина
5 големи печурки буковки, исечкани на ситни коцки
2 големи чешниња лук, ситно исечкани
2 големи лажици сенф
1 мала лажичка чили
*Малку претерав со чилито зашто ставив повеќе од една лажичка, така што ако сакате лута храна, слободно додадете и повеќе од она што е наведено во рецептот.
4 големи лажици нутритивен квасец
Сол
Шарен бибер, свежо измелен
Нерафинирано масло, за пржење
2 шолји брокула, исечкана

Подготовка
Убаво измијте ги компирите и преполовете ги по должина. Не ги лупете! Ставете ги во големо тенџере со солена вода. Тргнете ги од оган кога ќе бидат речиси сварени, не дозволувајте да се распаднат. Сигурно не сакате неупотребливи чамчиња, нели?

Додека компирите се варат, убаво измијте ги и исечкајте ги лукот и буковката. Земете тавче за пржење и покријте го дното со масло (само толку е доволно, не претерувајте со маслото). Ставете го исечканиот лук и мешајте со дрвена лажица. Не дозволувајте лукот да стане кафен! Пржете само додека малку омекне и потоа додајте ја исечканата буковка. Ставете сол и бибер и мешајте со дрвена лажица додека не испари целата течност што ќе ја пуштат печурките.

Тргнете ги компирите од оган и истурете ја водата. Обложете плех за печење со мрсна хартија и префрлете ги компирите тука со помош на 2 големи лажици. Ако случајно половинките ви се нерамни и не стојат убаво, сецнете малку од долниот дел колку да зарамните. Со лажица извадете го средишниот дел од компирот, но оставете малку компир и на лушпата. Средишниот дел ставете го во посебна чинија и изгмечете го со виљушка.

Додајте го компирот во пржените лук и буковка. Додајте ги сите останати состојки и мешајте додека смесата убаво не се соедини. Со лажица полнете ги дупките во компирите со смесата. Ставете го плехот во претходно загреана рерна на 250°C. Компирите се готови за 10-15 мин или може да почекате додека убаво не поруменат.

Брокулата ставете ја во солена зовриена вода и варете ја 2-3 минути. Можете да ја направите и во сад за готвење на пареа, но јас сѐ уште немам таков.

Извадете ги компирите од рерна и украсете ги со по едно цветче обарена брокула. Ние јадевме салата од роткви со ова јадење, зачинета само со ладно цедено маслиново масло и барик јаболков оцет. П-р-е-в-к-у-с-н-о!

Со љубов,
Д

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s