Pizza Colorata / Разнобојна пица

(Serves 4) / (за 4 лица)
Image

The Italian name is a tribute to the original recipe for this pizza dough a friend of mine suggested I make. When you have absolutely no idea what to eat – by all means – eat pizza. Pizza is always a good choice and the varieties are endless. So every time I make it it feels like a completely different meal. The recipe started out as Pizza Bianca, and I ended up with this plenitude of colors, hence the name 🙂 No greens though, this was a dinner pizza and the farmer’s market was closed already. I don’t like buying fruit and vegetables from supermarkets because they mainly have imports and I prefer buying local.

Ingredients

Dough

1 1/3 cups lukewarm water
2 tsp dry yeast
3 cups T55 flour
1/2 cup organic corn flour
1 Tbsp agave syrup
1 tsp salt
2 Tbsp unrefined oil

Topping
1 cup canned tomatoes
*I can my own tomatoes, and I don’t use store bought
2 Tbsp mustard
20 large sized olives, chopped
Mixed pepper, freshly ground
Savory
1 tsp chili powder
Gomashio
10 large sized mushrooms
3/4 cup almond ricotta
Turmeric


Directions
*Makes 2 pizzas

For the dough
Mix the yeast and water in a bowl. Leave for 5 minutes, and then add the agave, salt, oil, and flour. Mix until you have a smooth dough. If dough is sticky add a little bit more flour, Tbsp by Tbsp. You have to be very careful not to toughen up the dough.
Cover with a plastic wrap and let it rise for about one hour. Divide the dough in two. Line a baking tray with parchment paper and press the dough with your fingers to form a large pizza. The dough layer should be really thin.

For the topping
Spread the mustard on the dough and put the canned tomatoes. Season with all of the spices except the turmeric. Now put the olives and the mushrooms (if using frozen mushrooms or extremely watery mushrooms sauté them a little before adding them to the pizza). Mix the almond ricotta with the turmeric and place little balls of it on the pizza using a tsp.

Bake in a 450ºF preheated oven for 12-15 minutes. Be sure to check it often so it doesn’t burn.

Tip: I used the one part of the dough to make pizza, and the other to make something that resembled a French flaky tart. My next recipe is using the same dough but a different topping. In this way if there’s two of you – you get a meal and a dessert. Swell, right? 🙂

One love,
D
————————————————————————————————————————————————-

Овој рецепт ми предложи да го направам една пријателка. Ако немате поим што да јадете – јадете пица. Пицата е секогаш добар избор затоа што има безброј варијации. Секогаш кога правам пица се чувствувам како да правам нешто сосема различно. Кога почнав да го правам рецептов имав намера да направам Pizza Bianca (Бела пица), но на крај завршив со ова мноштво од бои и така и пицата си го доби своето ново име 🙂 Немав ништо зелено да ставам зашто ја правев за вечера и пазарот не работеше. Не сакам да купувам зеленчук и овошје од маркети затоа што таму главно се продаваат увезени производи, а јас секогаш настојувам да купувам локално.

Состојки

За тестото
1 1/3 шолја млака вода
2 мали лажички сув квасец
3 шолји пекарско брашно T550
1/2 шолја органско пченкарно брашно
1 голема лажица сируп од агава
1 мала лажичка сол
2 големи лажици нерафинирано масло

Фил
1 шолја конзервирани домати
*Кај мене мајка ми сама конзервира домати во тегла, па не користам купечки
2 големи лажици сенф
20 поголеми маслинки, исечкани
Шарен бибер, свежо измелен
Чубрица
1 мала лажичка чили
Гомасио
10 големи печурки
3/4 шолја урда од бадеми
Куркума


Подготовка
*Од оваа доза се добиваат две пици

Тесто
Земете длабок сад и во него измешајте ги квасецот и водата. Оставете така пет минути, а потоа додајте сируп од агава, сол, масло и брашно. Месете додека не добиете изедначено меко тесто. Ако тестото ви е премногу лепливо додајте уште малку брашно, но внимавајте да додавате лажица по лажица за да не го направите премногу тврдо.
Вратете го тестото во садот, завиткајте го со целофан и оставете да стаса околу еден час на собна температура. Поделете го на два дела. Oбложете плех за печење со мрсна хартија и тестото притискајте го со прстите за да направите голема пица. Треба да формирате многу тенка кора.

Фил
Намачкајте го тестото со сенфот и наредете ги конзервираните домати. Ставете ги сите наведени зачини освен куркумата. Наредете ги маслинките и печурките (ако користите замрзнати печурки или некоја печурка што пушта многу течност кога се готви, издинстајте ги малку за да ги исушите). Во посебен сад урдата од бадеми измешајте ја со куркума. Со мала лажичка земајте од урдата и ставајте топченца врз пицата.

Печете 12-15 минути во рерна претходно загреана на 220ºC. Проверувајте почесто и не дозволувајте да изгори.

Совет: Јас едниот дел од тестото го искористив за да направам пица, а од другиот направив нешто што личеше на француски бисквит. Тоа и ќе биде мојот следен рецепт – исто тесто само различен фил. На овој начин ако сте двајца ќе добиете и главно јадење и десерт. Супер, нели? 🙂

Со љубов,
Д

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s