Steamed Vegan Dumplings / Посни кнедли на пареа

(Serves 2) / (за 2 лица)
Image

I love Chinese food, when I come to think about it I like Asian in general. If only someone could omit the flesh from their menu they would definitely be my no. 1 cuisine (sigh). They have so much potential, but on the other hand they are known to eat anything that moves, and I’m not cool with that at all! This is a recipe from a friend of mine that also adores Chinese, recently she was featured in the culinary segment of a local magazine – she is a great cook so you can’t go wrong with this recipe.

Ingredients
1 cup of water
2 1/2 cups T55 (baking) flour
*And a bit more in case the dough sticks to your hands while you’re kneading it
200 g (1 1/3 cup) minced mushrooms
1 large sized scallion, finely chopped
1 large sized garlic clove, finely chopped
1 small ginger, minced
Soy sauce
Salt
Mixed pepper, freshly ground

Directions
Mix together the flour and water and make a nice soft dough. Let it sit for about 30 minutes covered with a wet cotton towel.

In the meantime put the minced mushrooms in a pan, add the minced garlic clove, season with salt and cook on medium-high heat until all the water evaporates. Add all of the remaining ingredients, season to taste and set aside.

Divide the dough into equal number of balls – 10 to 12 would be optimal. Divide the filling too accordingly. Flatten each ball with your hands and make it into a circle. Add the filling in the middle and close the dumpling with your fingers. Repeat the same procedure with all of the balls. Place them on a steamer and cook for at about 50 minutes.

Bf didn’t like them at this point, he said they felt like chewing gum 🙂 so he placed them in a 482°F preheated oven for approx. 10 minutes i.e. until they turned golden brown.

You can serve them on a bed of salad greens with tomato, scallions, and purple cabbage. You can also combine them with steamed vegetables and white rice. However you decide to serve them – don’t forget the inevitable dipping soy sauce!

One love,
D
————————————————————————————————————————-
Обожавам кинеска храна. Всушност, кога ќе размислам, ја сакам азиската храна генерално. Само да можеше некој да го чкртне месото од нивното мени и ќе ми беа најомилена кујна во светот. Имаат толку голем потенцијал, но од друга страна, пак, сакаат да јадат сѐ што мрда, што мене лично многу ми смета! Овој рецепт го „украдов“ од една пријателка што, исто така, ја обожава кинеската кујна и токму минатата недела имаше статија во делот „ТЕА кујна“ од „ТЕА модерна“. Извонредно готви, што значи дека со нејзините рецепти нема утка!

Состојки
1 шолја вода
2 1/2 шолји T550 (пекарско) брашно
*И уште малку плус во случај тестото да ви се лепи додека го месите
200 г (околу 1 1/3 шолја) ситно сечкани печурки
1 голем млад кромид, ситно исечкан
1 големо чешне лук, ситно исечкано
1 мал ѓумбир, ситно изрендан
Сос од соја
Сол
Шарен бибер, свежо измелен

Подготовка
Измешајте ги брашното и водата и направете убаво меко тесто. Оставете го да отстои околу 30 минути покриено со влажна памучна крпа.

Во меѓувреме исечканите печурки ставете ги во тавче заедно со лукот и посолете. Гответе додека целата течност не испари. Потоа во тавчето додајте ги сите останати состојки и измешајте убаво.

Тестото поделете го на еднаков број на топчиња – најдобро би било да се 10 до 12. И филот поделете го на ист број делови. Секое од топчињата расплескајте го во тенка кружна кора и на средината ставете од филот. Затворете ја кората со прстите и истата постапка повторете ја додека не ги искористите целото тесто и целиот фил. Наредете ги кнедлите во сад на пареа и нека се готват околу 50 минути.

На М не му се допаднаа кнедлите вакви, рече му биле како мастика, па ги стави во рерна претходно загреана на 250°С отприлика 10 минути, т.е. додека не добија убава румена боја.

Може да ги послужите со свежа салата од спанаќ, домати, млад кромид и црвена зелка, а може и да ги искомбинирате со варен бел ориз и лентички од зеленчук на пареа. Како и да решите да ги јадете – немојте да го заборавите неизбежниот сос од соја како прилог!

Со љубов,
Д

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s