Moussaka / Мусака

(Serves 4) / (за 4 лица)
77. Moussaka

First of all I want to apologize for the messy picture. If only we hadn’t been so hungry and actually waited for the dish to set before we ate it, you could have gotten the real picture – inviting layers of yumminess! The literal meaning of the Arabic root of this meal is ‘chilled’. Lesson learned!

The traditional versions in the Balkans and the Mediterranean are made with meat, but Lent comes and everyone is lining up to get a piece of this here. Some feel so great during Lent that they decide to go mostly or completely vegan after that. Health is very big a reason for going vegan now, but I don’t mind, as long as you eat (and live) animal-free you’re a friend in my book 🙂

Ingredients
1.5 kg new potatoes
400 g portobello mushrooms
1 large sized red onion
Ketchup (preferably homemade)
Chili sauce (same)
Salt
Mixed pepper, freshly ground
2-3 Tbsp rice flour

Directions
Thoroughly wash and skin the potatoes, slice them into about 1/5 inch circles (you can go even thinner if you want the dish ready faster). Put the slices in a pot of salty water and bring to a boil. Cook for 15-20 mins, or until they’re just ready.

In the meantime, wash and slice the portobellos. Peel the onion and chop it finely. Take a large pan and fry the onion on a little bit of oil first on medium-high heat until it softens, then add the mushrooms. Cook until all the liquid evaporates, then add salt and pepper, ketchup, and chili sauce. Simmer for about 2-3 minutes and remove from stove.

Once the potatoes are cooked remove the pot from stove and using a perforated spoon place a layer on a greased baking pan. Do not discard the water! The potatoes should not be crowded in the layer, but placed side by side (despite the holes that’ll appear between them because of their shape). Now add a mushroom layer, and repeat the procedure until you have no mushrooms and potatoes left. Finish with a potato layer.

Preheat the oven to 570°F (300°C). Mix about 1/2 cup (1 cup tops) of the water the potatoes were boiling in with 2-3 Tbsp rice flour. Pour this mixture over the moussaka before putting the tray in the oven. Reduce oven temp to 300°F (150°C) and bake for 40 minutes or until the top turns golden brown. Let it chill before you eat it if you want to see the layers, if you just want to enjoy the incredible taste like we did, devour it while still scorching hot 🙂

Quick tip: A few drops of lemon juice are a great addition.

One love,
D
————————————————————————————————————————————————-
Најпрвин да ви се извинам за хаотичната фотографија, ама бевме многу гладни и не дочекавме да се излади пред да јадеме, па затоа никаде ги нема слоевите 🙂 Си ја научивме лекцијата за буквалното значење на арапскиот корен од името на ова јадење – „изладен“.


Традиционалните верзии на Балканот и на Медитеранот се прават со месо, ама кога почнуваат постите сите чекаат во редици за да ја пробаат оваа варијанта. Некои се чувствуваат толку добро за време на постите што после тоа или продолжуваат да јадат главно посна храна или засекогаш стануваат вегани. Здравјето е една од главните причини за преориентирање кон ваков начин на исхрана денес. Мене не ми е битно која е причината за некој да не јаде храна од животинско потекло – битен ми е само фактот дека не јаде 🙂

Состојки
1,5 кг млади компири
400 г шампињони
1 голема главица црвен кромид
Кечап (по можност домашен)
Лут сос (исто)
Сол
Шарен бибер, свежо измелен
2-3 големи лажици оризово брашно

Подготовка
Компирите убаво измијте ги и излупете ги, па исечкајте ги на тенки тркалца (ако сакате побргу да биде готово исечете ги компирите потенко). Тркалцата ставете ги во тенџере со солена вода и оставете да зовријат. Варете ги околу 15-20 минути, односно додека се скоро готови.

Во меѓувреме, печурките измијте ги и исечкајте ги на листови. Кромидот излупете го и ситно исечкајте го. Земете големо тавче и прво малку пропржете го кромидот на зејтин, на не многу силен оган, а потоа додајте ги печурките. Гответе додека течноста целосно не испари, односно додека печурките не омекнат. Потоа додајте сол, бибер, кечап и лут сос. Гответе уште неколку минути.

Откако ќе се сварат компирите тргнете го тенџерето од шпорет, земете перфорирана лажица и вадете ги тркалцата компири, па редете ги на намрсена тепсија. Не ја фрлајте водата во која се вареа компирите! Наредете само еден слој компири, а над него ставете од печурките. Во секој слој компирите треба да бидат наредени еден до друг, не еден преку друг (иако има дупки меѓу нив). Вака наизменично редете слоеви сѐ додека не ги искористите сите печурки и компири. Завршете со слој компири.

Рерната загрејте ја на 300°C. Во околу 1/2 шолја (најмногу 1 шолја) од водата во која се вареа компирите додајте 2-3 големи лажици оризово брашно. Со оваа смеса прелијте ја мусаката пред да ја ставите да се пече. Штом ќе ја ставите во рерна, температурата намалете ја на 150°C и печете 40 минути, односно додека горниот слој не порумени убаво. Оставете да се олади пред да ја јадете за да може да ги видите слоевите, но ако тоа не ви е битно фрлете ѝ се уште веднаш 🙂

Совет: Супер оди со неколку капки лимонов сок.

Со љубов,
Д

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s