Apple and Date Strudel / Штрудла со урми и јаболка

(Serves 8) / (за 8 лица)
Image

Strudel is a great winter dessert. It doesn’t take that long to make and it can be perfect for those short notice gatherings. You can play with the tastes since the fillings for strudels range from nuts to apples and other fruits to poppysseds, almond paste, and more. So go with your favorite filling and have a blast with your closest girlfriends.

Ingredients
600-700 g phyllo dough leaves
2 pounds (1 kg) apples, peeled, cored, and shredded/grated
1 pound (1/2 kg) fresh dates, chopped
2 cups (100 g) dark raisins, chopped
*I use the raisins measured in grams, the cup measure is only a conversion and I cannot guarantee if it is the same amount. If you can get a 100 g of raisins it would be safer.
150 g almond/hazelnut/walnut mixture
1 pkg powdered vanilla sugar
2 tsp cinnamon + more for sprinkling
Unrefined oil

Directions

Filling
Take the peeled and grated apples and put them in a pan over medium high heat. Stir constantly with a wooden spoon until all of the water evaporates. Add the chopped dates, the raisins, the almond/hazelnut/walnut mixture, the vanilla sugar, and the cinnamon. Mix until well combined. Divide the mixture into 5 equal parts and set aside.

Rolls
Count the phyllo leaves. There should be about 15 of them. Each strudel roll consists of 3 phyllo dough leaves (if there are 16 or 17, make two of the rolls from 4 leaves instead of 3). Spread the first leaf on the table and smear about 1 Tbsp of oil on it. Repeat this with the remaining leaves. Horizontally spread 1/5 of the filling mixture on the bottom part of the third leaf. Fold the sides of the leaves on the inside and roll it upwards. Put the roll on a rectangular baking sheet lined with parchment paper. Repeat the procedure until the dough and the filling are completely used up.

When all the rolls are lined up in the baking tray smear oil on top of them, about 1 Tbsp per roll, and bake in a preheated 400ºF (200ºC) oven for approx. 30-40 minutes, or until the rolls turn golden brown. Cover with a paper and a cloth towel one on top of the other after removing them from the oven if you want them softer. But if you want them crunchy like I do – don’t cover them with anything. Sprinkle with cinnamon and serve warm with a big cup of your favorite unsweetened coffee.

One love,
D
————————————————————————————————————————-
Штрудлата е одличен зимски десерт. Не одзема премногу време и може одлично да ви дојде ако гостите ви се најавиле многу кратко пред да ви се појават на врата. Може да си играте со вкусотвите бидејќи постојат најразлични филови за штрудла: од кремови од јаткасто овошје, до јаболки и други видови на овошје, афионово семе, мармалади и друго. Одберете го филот што најмногу ви се допаѓа и поминете прекрасно неделно попладне со најблиските пријателки.

Состојки
600-700 г купечки кори
1 кг јаболки, излупени и изрендани
1/2 кг свежи урми, исечкани
100 г темно суво грозје, исечкано
150 г лешник, бадем, орев, свежо мелени
1 пакетче ванилин шеќер
2 мали лажички цимет + дополнително за наросување
Нерафинирано масло

Подготовка

За филот
Јаболката измијте ги, отстранете го делот со семките и рачката и изрендајте ги. Ставете ги во тенџере на средно силен оган и варете ги додека им испари сета вода постојано мешајќи со дрвена лажица. Тргнете го тенџерето од оган и додајте ги исечканите урми, исечканото суво грозје, ванилиниот шеќер, мелената мешавина од лешник, бадем и орев и циметот. Мешајте додека смесата не стане хомогена. Поделете ја на 5 еднакви делови.

За ролните
Избројте колку кори имате. Треба да имате петнаесет. Секоја ролна се состои од три кори (тоа значи ако имате шестнаесет или седумнаесет кори, две ролни ќе бидат направени од четири кори, наместо од три). Првата кора раширете ја на масата и премачкајте ја со 1 голема лажица масло. Истото повторете го со сите три кори. На долниот дел од кората се реди 1/5 од филот хоризонтално. Кората се затвора од страните и од долу почнува да се врти во ролат нагоре. Ставете ја ролната на плех за печење обложен со мрсна хартија. Повторувајте ја постапката додека не ги искористите сите кори и сиот фил.

Откако ќе ги наредите сите ролни на плехот за печење намрсете ја секоја ролна озгора со по отприлика една голема лажица масло и печете во рерна претходно загреана на 200ºC околу 30-40 минути, односно додека ролните не заруменат. Откако ќе се извадат треба да се покријат со книжна салфетка и над неа платнена крпа; така треба да стојат додека не се подоладат за да бидат меки. Ако сакате да бидат крцкави не треба да се покриваат. Откако малку ќе се подоладат наросете цимет и послужете топло со голема шолја од вашето омилено незасладено кафе.

Со љубов,
Д

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s