Kadaif / Кадаиф

(Serves 10 ) / (за 10 лица)
Kadaif.jpg

Yesterday was a great Orthodox holiday – Sunday before Lent, or as my ppl like to call it – Forgiveness Sunday. It is a day when younger members of the family visit the older ones asking for forgiveness for whatever they may have done wrong in the previous year. I myself am not big on religion but I’m OK with every scenario that brings out the positive in people.

Now this recipe here is a regular at the table of each family observing this holiday. This is an Arab dish, and it found its way into our cuisine sometime during the five+ centuries in which Macedonia was under Ottoman rule. (And yes, it took us that long to organize a semi-decent uprising. What? We are peaceful like that!)
And now while I did my research I realized that the Turkish are making this dish with cheese, which we in Macedonia have never done. So here goes our Macedonian (vegan) version of this oriental dessert.

Ingredients
500 g vegan kadaif
*There is a version with eggs, which not even carnivores like. They say the vegan version tastes a lot better. Duh!
300 g fresh dates, pitted and chopped
200 g dry cranberries
300 g ground almond/hazelnut/walnuts mixture
200 ml oil

For the Sherbet (Sugar sauce)
600 g unrefined brown sugar
1.5 l water
1 lemon, squeezed
1 pkg vanilla powdered sugar

Directions
Take a 5 inch deep baking tray and grease it lightly. Divide the kadaif into 3 equal parts. Mix the cranberries, dates and almond/hazelnut/walnut mixture together and divide it in half. Lay the first part of the kadaif in the tray, spread the first half of the fruit and nuts mixture on top and drizzle some oil (be careful to use only a third of the oil per layer, because you will need to repeat the same procedure three times). Now place the second part of the kadaif and top it off with the second half of the fruits/nut mixture. Drizzle some oil again. Finish with the last part of the kadaif, and drizzle the remaining oil. Bake in a 300°F preheated oven for about 30-45 minutes, or until golden brown. Remove from oven and let cool.

In the meantime prepare the sherbet. Mix the water and sugar in a pot and bring to a boil. Let it simmer for about a minute or two before adding the vanilla and the lemon juice. Stir until well combined and remove from stove. Let it cool completely before spooning it over the kadaif which should also be completely cooled down before you do this.

Enjoy with family and learn to forgive!

One love,
D
————————————————————————————————————————————————-
Вчера беше големиот христијански празник – Прочка. Тоа е ден кога помладите одат кај постарите членови од семејството и бараат да им се прости сѐ она што им згрешиле во текот на минатата година. Јас не сум нешто религозна, ама ми се допаѓа секоја причина што ги тера луѓето да се однесуваат позитивно и да бидат подобри.

Веќе знаете дека ова е еден од задолжителните рецепти кога се прославува Прочка. Арапски специјалитет кој во нашата кујна влегол за време на петвековното турско ропство. (Да, толку време ни беше потребно да организираме речиси пристојно востание. Мирен народ сме, што има чудно тука?!)
Сега додека пребарував информации за кадаифот сфатив дека Турците го прават со крем-сирење, што кај нас во Македонија не сум забележала дека е практика. Тука ви ја давам нашата верзија на овој ориентален десерт.

Состојки
500 г посен кадаиф
*Дури и луѓе што јадат месо ми кажале дека не им се допаѓа кадаифот со јајца. Велат дека посниот е многу повкусен. Нормално!
300 г свежи урми, исчистени и исечкани
200 г сува брусница
300 г мешавина од мелени бадеми, ореви и лешници
200 мл масло за јадење

За шербетот
600 г нерафиниран кафеав шеќер
1,5 литри вода
1 лимон, исцеден
1 пакетче ванилин шеќер

Подготовка
Земете тепсија длабока околу 10 цм и намрсете ја. Кадаифот поделете го на три еднакви делови. Измешајте ги заедно брусницата, исечканите смокви и мешавината бадем/орев/лешник, па поделете ја смесата на пола. Наредете го првиот дел од кадаифот во тепсијата, озгора ставете ја едната половина од смесата со овошје и јатки и попрскајте со зејтин (обидувајте се да користите само третина од маслото при секое прскање, зашто постапката ќе треба да ја повторите трипати). Наредете го вториот дел од кадаифот и ставете ја втората половина од мепавината овошје и јатки. Попрскајте со масло. На крај наредете го и последниот, трет дел од кадаифот и попрскајте со преостанатото масло. Печете во рерна претходно загреана на 150°С околу 30-45 минути, т.е. додека кадаифот не зарумени. Извадете го од рерна и оставете да се олади.

Во меѓувреме подгответе го шербетот. Во едно тенџере измешајте ги водата и шеќерот и оставете да зоврие. Нека врие една до две минути пред да ги додадете ванилата и сокот од лимон. Промешајте за убаво да се соедини сѐ и тргнете го тенџерето од рингла.
Пред да се прелие кадаифот со шербет и кадаифот и шербетот треба да бидат убаво изладени.

Уживајте во прекрасниот десерт со семејството и научете се да простувате!

Со љубов,
Д

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s