Olive Hummus / Хумус со маслинки

(Yields one 600 ml jar) / (излегува една тегла од 600 мл)
1173887_10203674455285894_653478045_n

Today, March 20th, is the American Meatout Day. It’s an internationally observed day when the public is exposed to to the joys and benefits of a plant-based diet, while promoting the availability and selection alternatives to meat and dairy in mainstream grocery stores, restaurants, and catering operations, as they say so themselves on their webpage. If you choose to go vegan for a day, 8,000 animals will be saved, 3.7 million sq ft of forest will not be destroyed, and 10,500 doses of antibiotics will not be misused on farms.

March 20th is also the first day of spring, the season of new beginnings, life, and abundance. And if you’re still hesitant about going vegan check out this recipe.

This dish was made by a dear friend of mine. She’s Turkish and Arab dishes come naturally to her 🙂 This is her version of the traditional hummus.

Ingredients
300 g chickpeas
2 Tbsp tahini
3 large sized garlic cloves
150 g olives
Salt
Mixed pepper, freshly ground
Savory
A pinch of curry
1-2 Tbsp good olive oil

Directions
Soak the chickpeas in water for 10 hrs. Then rinse them well with fresh water and put them in a pot of salty water. Bring to a boil and cook for approx. 1.5 hrs.

Wash, peel, and mince the garlic. Pit the olives. Transfer all of the ingredients (save the chickpeas) in a food processor and blend until smooth.

After the chickpeas are ready remove from stove, drain, rinse, let them cool for 15 mins or so and add them to the blender mixture. Blend until everything is well combined. Adjust salt and spices to taste. Serve right away! It keeps for about 4-5 days in the fridge.

Hint: You can extend its ‘shelf-life’ by adding a little bit of sugar and vinegar.

One love,
D
————————————————————————————————————————————————-
Денес, 20 март, е Американскиот ден без месо. Ова е ден што се прославува во многу држави ширум светот, ден кога на јавноста ѝ се предочуваат предностите од растителната исхрана, а истовремено се промовираат и огромниот избор на производи кои се користат како замена за месните и млечните продукти, но и нивната достапност во поголемите маркети и рестораните, како што самите наведуваат на својата веб-страница. Ако 25.000 луѓе изберат да се хранат исклучиво вегански само еден ден, ќе се спречи 8.000 животни да бидат убиени, 343.000м2 шума да бидат уништени и 10.500 дози антибиотици да бидат злоупотребени на фармите.

20 март е и првиот ден од пролетта, годишното време што е симбол за нови почетоци, живот и изобилие. Ако и покрај сѐ, сѐ уште се двоумите дали да станете веган или не погледнете го следниов рецепт.

Јадењето е дело на моја драга пријателка, која е Турчинка и арапските специјалитети ѝ доаѓаат природно 🙂 Ова е нејзината верзија на традиционалниот хумус.

Состојки
300 г наут
2 големи лажици таан
3 големи чешниња лук
150 г маслинки
Сол
Шарен бибер, свежо измелен
Чубрица
Прстофат кари
1-2 големи лажици убаво маслиново масло

Подготовка
Наутот покиснете го и оставете го така 10 часа. Потоа исплакнете го убаво со свежа вода и префрлете го во тенџере со солена вода да се вари околу 9о мин.

Измијте го, излупете го и исечкајте го лукот. Извадете ги семките од маслинките. Сите состојки (освен наутот) префрлете ги во блендер и миксирајте додека не добиете хомогена смеса.

Штом наутот се свари, тргнете го од рингла, исцедете ја водата, исплакнете го и оставете да се излади околу 15 мин., па додајте го во блендерот. Миксирајте додека сѐ убаво не се соедини. Пробајте на зачини и послужете веднаш. Во фрижидер стои околу 4-5 дена.

Совет: Може да стои и подолго ако додадете шеќер и оцет.

Со љубов,
Д

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s