Spring Tagliatelle / Пролетни јуфки

(Serves 4) / (за 4 лица)
Spring Tagliatelle

I don’t think I’ve done this before – mixing cooked and raw ingredients to make the most awesome spring meal. And now that I realize this I don’t know why it is so. This is so easy to make, and so full of nutrients. Explosive colors and equally amazing taste. Enjoy!

Ingredients
500 g vegan tagliatelle
1 small tomato
1 handful of spinach
400 g oyster mushrooms
Unrefined grape-seed oil
Salt

Directions
Take a pot and put oil just enough to cover the bottom. Heat it and add a handful of tagliatelle. Fry them until they turn brown. Remove the pot from stove and add cold water (or you can heat water in another pot if you don’t like using cold water with the already hot tagliatelle). Bring the water to a boil and then add the remaining tagliatelle. Prepare them al dente. Once they’re done drain the excess water, leaving some behind (you don’t want them dry as a desert now do you). Add a Tbsp of salt (or to taste) and set aside.

Wash the oyster mushrooms thoroughly and dice them into really small pieces. Cook them over medium heat with nothing more but a dash of salt. They’re ready when all the water has evaporated.

Wash and dice the tomato. Wash and shred the spinach.

Take a shallow plate, put the tagliatelle, top with oyster mushrooms, tomato, and spinach. You can also sprinkle some nutritional yeast if you like. But they taste amazing just like this.

One love,
D
—————————————————————————————————————————————

Мислам дека првпат го правам ова – да мешам зготвени и живи состојки како додаток за паста. И не ми е јасно зошто порано не сум се сетила на овој прекрасен пролетен рецепт. Многу едноставно се прави и полн е со хранливи состојки. Богатство од бои и исто толку исклучителен вкус. Уживајте!

Состојки
500 г посни јуфки
1 мал домат
1 рака спанаќ
400 г буковка (печурки)
Нерафинирано масло од семки од грозје
Сол

Подготовка
Земете тенџере и во него ставете масло само колку да се покрие дното. Загрејте го маслото и додајте една рака јуфки. Пржете ги додека не добијат кафена боја. Тргнете го тенџерето од рингла и додајте ладна вода (може да додадете и топла вода ако не сакате да користите ладна со веќе топлите јуфки). Почекајте водата да зоврие, па додајте ги останатите јуфки. Направете ги al dente. Штом се сварат, исцедете го вишокот вода, но немојте целата (не сакате да ги направите песок-суви, нели). Додајте една голема лажица сол (т.е. по вкус) и тргнете ги настрана.

Убаво измијте ги печурките и исечкајте ги на ситни коцки. Ставете ги во тавче и гответе ги на средно силен оган со прстофат сол. Готови се штом целата течност ќе испари.

Доматот измијте го и исечкајте го на ситни коцки. Измијте го спанаќот и искинете го со раце.

Јуфките сервирајте ги во голема плитка чинија, над нив ставете од печурките, доматите и спанаќот. Ако сакате може да наросите и малку нутритивен квасец, но и вака како што се – се прекрасни.

Со љубов,
Д

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s