Mushroom Triangles/ Триаголници со печурки

DSCF9107Macedonian food is really tasty, handmade pies and other pastry is really heaven. But, you need skills to hand roll the dough. And the thing is both my BF and I adore pastry, so we looked through some old recipes and discovered these really easy triangles that you can fill with anything you want. They are really crunchy and tasty and best of all- made with ready made pastry. 😉

Ingredients:

500 grams ready made pastry (always ask if they’re vegan)

500 grams mushrooms (champignon)

1 onion

50 ml tomato juice

200 ml mineral water

200 ml sunflower oil

2 table spoons white flour

1 teaspoon baking powder

salt & pepper

Directions

First we prepare the filling so it has time to cool. Finely chop the onion and sweat it for 5- 10 minutes to caramelize. Wash and cut the mushrooms and add them to the onions together with some salt & pepper. When the water from the mushrooms evaporates, remove from heat and blend into a fine paste with 50 ml of tomato juice. Cut each of the ready made pastry leaves in half, and to make the triangles you need to fold the half in half so you end up with a long stripe. Mix the flour, oil, mineral water and baking powder to make a mixture that you will coat each stripe with. Add one tablespoon of the filling and take one end to fold it and get a triangle, keep folding it till you get to the end of the stripe- that’s your first triangle. Put all ready triangles in a baking tray covered with cooking sheet and coat them with the flour mixture before putting them in the oven to cook at 350 farenheit for 30 minutes.

Just a hint- they taste better when cold 🙂 if you can wait

Elena

——————————————————————————————

Македонската храна е навистина вкусна, рачно направени пити и други печива се рај. Ама треба да имате вештина за да сукате тесто. Ама и јас и дечко ми сме љубители на тесто, па пробуричкавме по некои стари рецепти и ги најдовме овие лесни триаголници што може да ги наполните со што сакате. Превкусни се и најдобро од се- направени со готови кори. 😉

Состојки:

500 гр готови кори (прашајте дали се без јајца и млеко)

500 гр печурки (шампињони)

1 кромид

50 мл сок од домат

200 мл кисела вода

200 мл сончогледово масло

2 големи лажици бело брашно

1 мала лажичка пециво за пециво

сол и бибер

Подготовка

Прво го подготвуваме филот за да има време да се излади. Ситно исецкајте го кромидот и динстајте го 5- 10 минути за да карамелизра. Измијте ги и исецкајте ги печурките и додадете ги во кромидот со малку сол и бибер. Кога водата од печурките ќе испари, тргнете од оган и изблендирајте во фина паста заедно со 50 мл сос од домати. Секоја кора исечете ја на половина, а таа половина свиткајте ја на пола да добиете ленти. Измешајте го брашното, маслото, киселата вода и прашокот за пециво за да направите смеса со која ќе ги премачкате сите ленти. Ставете една голема лажица од филот во лентата и свиткајте го едниот крај за да направите триаголник и така виткајте до крај на лентата- ете ви го првиот триаголник. Ставете ги сите готови триаголници во плех обложен со хартија за печење и премачкајте ги со смесата со брашно пред да ги ставите во рерна загреана на 180 степени целзиусови да се печат 30 минути.

Многу се повкусни кога се изладени, ако можете да дочекате 🙂

Елена

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s