Homemade Vegan Croutons / Домашни посни кубети

(Serves 2) / (за 2 лица)

Croutons are a great addition to any soup or salad. They easily turn an entrée into a main (and healthy) meal. Be sure to use some homemade traditional French bread for these. You can season them with the good ole salt and mixed pepper, but you can also add other spices to taste. Possibilities – endless. Taste – unbelievable 🙂

Ingredients
4 slices freshly baked traditional French bread, about 1/2 inch thick
*I prefer fresh to stale bread since it makes croutons crunchier
2 Tbsp vegan butter
2 Tbsp olive oil (just for fun 🙂 you don’t have to add it if you don’t wanna)
Salt
Mixed pepper, freshly ground
Other spices (optional)

Directions
Melt the butter, remove from stove and add the olive oil. Season and set aside. Dice the bread slices into approximately 1/2 x 1/2 inch cubes. Coat them with the butter/oil mixture and place on a baking sheet in a 482°F preheated oven. Bake for 10 minutes or until golden brown.

Quick tip: I accidentally cut the croutons with the same knife I used to chop some garlic which gave them an unexpectedly great taste. You can have the same effect if you gently rub a garlic clove over both sides of the bread slices.

One love,
D
————————————————————————————————————————-
Кубетите се одличен додаток за секоја супа или салата. Инстантно претвораат обично предјадење во главен (и здрав) оброк. Ако правите домашни кубети ви препорачувам да користите свеж домашен традиционален француски леб. Можете да ги зачините само со сол и шарен бибер, но може и да употребите други зачини по ваша желба. Можностите се брзбројни, а вкусот е неверојатен 🙂

Состојки
4 парчиња свежо испечен традиционален француски леб, дебели околу 1 цм
*Претпочитам да користам свеж леб наспроти бајат кога правам кубети затоа што имам забележано дека се покрцкави
2 големи лажици вегански путер
2 големи лажици маслиново масло (јас го ставив чисто од љубопитност 🙂 ако не сакате не е задолжително да го употребите)
Сол
Шарен бибер, свежо измелен
Други зачини (по желба)

Подготовка
Стопете го путерот, тргнете го од рингла и додајте му го маслиновото масло. Зачинете и тргнете настрана. Парчињата леб исечкајте ги на коцки со димензии 1 х 1 цм. Ставете ги во садот со стопениот путер/масло и мешајте додека убаво не се натопат во смесата. Штом сета смеса се нафати на парченцата леб ставете ги во плех обложен со мрсна хартија и печете во рерна претходно загреана на 250°С околу десет минути или додека не добијат убава златна боја, а може и да ги оставите да загорат малку.

Совет: По грешка го исеков лебот со истиот нож што го користев за сечкање лук и кубетите добија неочекувано убав вкус. Истиот ефект може да се постигне ако земете едно чешне лук и нежно ги истриете со него двете страни од парчињата леб пред да ги исечете на коцки.

Со љубов,
Д

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s